01.03.2017…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

анкета зем ділянки

17.01.2017…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

До уваги користувачів земельних ділянок державної та комунальної власності в межах населених пунктів!

Інформація про зміни щодо порядку нормативної грошової оцінки земельних ділянок

12.01.2017………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

З початку запровадження продажу прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення Управлінням запропоновано до продажу на земельних торгах 10 земельних ділянок загальною площею 163,43 га.

По всім запропонованим земельним ділянкам земельні торги відбулись та кошти в розмірі 518922 грн. від їх продажу перераховано до бюджетів сільських рад.

Середній відсоток орендної плати за землю по результатам торгів склав 13,6 % в рік.

Середній відсоток орендної плати за користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності, право користування якими продано на земельних торгах (аукціонах) по Черкаській області склав 11,9.

В попередні роки земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності були надані в оренду з орендною платою від 3% до 4,5% від нормативної грошової оцінки.

Таким чином відсотковий показник орендної плати завдяки продажу прав на конкурентній основі зріс в 3-4 рази за землі сільськогосподарського призначення державної власності.

В результаті проведення моніторингу Управлінням запропоновано включити земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 143,75 га на території Мошнівської сільської ради до переліку земель право на які можуть бути продані на земельних торгах (аукціонах).

14.10.2016…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Протягом 2016 Управлінням сформовано та зареєстровано в Державному земельному кадастрі 8342 земельні ділянки площею понад 4 тис. га на підставі розроблених за рахунок власників та користувачів земельних ділянок та документацій із землеустрою із Державного фонду документацій, по яким перетворено Управлінням інформацію в електронній вид та внесено до Національної кадастрової системи.

Так сільгосптоваровиробникам, які використовують землі сільськогосподарського призначення загальною площею більше 100 га, роз’яснено переваги використання земель на підставі проектів еколого-економічного обґрунтування сівозмін.

Згідно інформації Черкаської філії Державного науково-технологічного центру охорони родючості ґрунтів «Центрдержродючість» на території Черкаського району замовлено два проекти еколого-економічного обґрунтування сівозмін, а саме ТОВ «Адана-3» (Тубільцівська сільська рада) на суму 8159,66 грн. та СТОВ «Фобос» (Дубіївська сільська рада) на суму 10843,09 грн.

На сьогодні проводиться збір вихідних даних.

Поновлення та актуалізація грошової оцінки земель населених пунктів та земель за межами населених пунктів виступає основою збільшення надходжень до місцевих бюджетів.

У Черкаському районі грошова оцінка земельних ділянок в межах населених пунктів проведена в повному обсязі в 1999-2001 роках.  В 2016 році завершена робота по оновленню існуючих технічних документацій з нормативної грошової оцінки земель в межах населених пунктів за рахунок коштів місцевих бюджетів. Затверджені технічні документації з нормативної грошової оцінки населених пунктів по 5 сільських радах (Мошнівська, Кумейківська, Червонослобідська, Софіївська та Думанецька). В рамках виконання Програми поновлено нормативну грошову оцінку по 10- ти населеним пунктам Черкаського району. На виконання робіт з поновлення нормативної грошової оцінки вищезазначених населених пунктів витрачено 143052 грн. з місцевих бюджетів.

В той же час не проведено відповідно до Закону України “Про оцінку земель” нормативну грошову оцінку в селищі Ірдинь, населених пунктах Степанківської та Хацьківської сільських рад.

Крім того протягом 2016 року проведено нормативну грошову оцінку 36 земельних ділянок на території Черкаського району за межами населених пунктів за рахунок інших джерел фінансування (власників та користувачів земельних ділянок) на суму більше 70 тис. грн.

Основним джерелом фінансування даних видів робіт могла б бути частина коштів, що надходять від плати за землю. Значно збільшити надходження до бюджету може  конкурентний, відкритий продаж земельних ділянок або права оренди на них шляхом проведення земельних торгів (аукціонів). Ефективність даних заходів значна, так як передбачаються додаткові надходження до місцевих бюджетів в результаті саме конкурентного продажу земельних ділянок державної та комунальної власності та прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису).

Окремо зазначимо, що відповідно ст. 209 Земельного кодексу України кошти, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва можуть використовуватися на проведення інвентаризації земель та проведення нормативної грошової оцінки землі. Використання цих коштів на інші цілі не допускається.

Роботи з інвентаризації земель постійно проводяться на території району під час формування та реєстрації земельних ділянок за рахунок власників та землекористувачів.

На території Степанківської та Руськополянської сільських радах інвентаризація земель в межах населеного пункту проведена повністю. Технічні документації з інвентаризації розроблені та затверджені. ДП «Черкаській науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розроблено технічну документація із інвентаризації земель в адміністративних межах  села Свидівок. Борг по оплаті виконаних землевпорядних робіт складає 36 тис. грн., які планується сільською радою виплатити за рахунок коштів, які надійшли в порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Крім того, за результатами інвентаризації можливе формування земельних ділянок, як це визначено нормами Закону України  «Про Державний земельний кадастр»,  що дасть змогу значно зменшити навантаження на місцеві бюджети при організації земельних торгів.

Протягом 2016 року на території Черкаського району продано на земельних торгах (аукціонах) 15 земельних ділянок.

Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області продано право оренди на 8-м земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 118,27 га в результаті чого бюджети сільських рад поповнились на 267тис. 271 грн. з середньою ставкою річної орендної плати 7,82 %.

Крім того в роботу щодо продажу прав на земельних ділянок на торгах включились Хутірська, Мошнівська, Руськополянська та Худяківська сільські ради. Протягом 2016 року сільськими радами продано права на 9-ть земельних ділянок в межах населених пунктів.

Роботи щодо встановлення меж прибережно-захисних смуг (ПЗС) р. Дніпро, Кременчуцького водосховища, р. Вільшанка та р. Тясмин в адмінмежах Черкаського району практично не проводились у зв’язку із відсутністю фінансування. Єдиним виключенням є Свидівоцька сільська рада, яка замовила проект встановлення меж прибережно-захисної смуги в адмінмежах Свидівоцької сільської ради.

За 2013-2014 роки на території Черкаського району встановлено та затверджено межі території природоохоронного призначення на території Свидівоцької та Будищенської сільських рад площею 2561,7809га (Рогозинські острови) та 952,5184 га (Осокінські острови) відповідно.

Крім того на сьогодні проводяться збір попередніх даних щодо створення національного природного парку «Середньодніпровський».

Управлінням надаються адміністративні послуги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2011 року №835. І

 

 

Начальник Управління                                                                     А.М.Коверський

 

17.10.2016………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

З липня 2014 року до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області  звернулося 6 230 учасників АТО. За цей період їм надали 4 804 дозволи на розробку проектів землеустрою для відведення земельних ділянок.

На сьогодні 1 920 АТОвців і членів сімей загиблих воїнів завершили процедуру оформлення документів та отримали у власність землю загальною площею 2 879,14 га.

Землевпорядна служба Черкащини виділила 1786 ділянок площею 2787,23 га, а саме: 1424 земельні ділянки загальною площею 2744,85 га – для ведення особистого селянського господарства та 362 ділянки загальною площею 42,38 га – для індивідуального садівництва. Решту ділянок (для індивідуального будівництва, дач, особистого селянського господарства) надали органи місцевого самоврядування й райдержадміністрації.

Довідка:

Надання у власність земельних ділянок учасникам АТО здійснюється в порядку, визначеному статтею 118 Земельного кодексу України, за умови, що такий громадянин не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки відповідного цільового призначення та надав документ, який посвідчує його участь в АТО.

На сайті Держгеокадастру розміщена покрокова схема дій для допомоги учасникам АТО й членам сімей загиблих воїнів, котрі бажають отримати земельні ділянки. Роз’яснення складено з урахуванням запитів, які найчастіше надходять до земельного відомства.

За інформацією Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області

Понад тринадцять мільйонів гривень отримали бюджети Черкащини від продажу землі

бюджет

  Протягом 2016 року від реалізації 42  земельних ділянок несільськогосподарського призначення державної та комунальної власності в Черкаській області до бюджетів усіх рівнів надійшло 13 млн 93,5 тис. грн. Загальна площа цих земель становить майже 14,7 гектара.

Найбільше продано ділянок у Черкасах (14, їхня загальна площа – 8,2 га, вартість – 9,6 млн грн.), на Монастирищині (8, загальна площа 2,3 га, вартість – 892 тис. грн.) та по п’ять в Уманському (3 га, вартість – 2 млн 19 тис. грн.) і Городищенському (0,2 га, 168 тис. грн.) районах.

Спеціалісти землевпорядної служби області здійснюють моніторинг надходження коштів до бюджетів усіх рівнів від продажу земель несільськогосподарського призначення.

      Довідка:

Продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення державної та комунальної власності згідно з вимогами статті 128 Земельного кодексу України здійснюють місцеві державні адміністрації або органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень.

14.06.2016………………………………………………………………………………………………………………………….

В районі учасникам АТО надають земельні ділянки

1458651488_soc_pilgiЗемельні ділянки видано більше як 365 учасникам АТО.

Крім того, 13 липня цього року відбулось засідання Центру допомоги учасникам АТО Черкаського району, за наслідками якого планується в селі Вергуни за рахунок розширення меж села виділення ще 150 земельних ділянок. Також в селі Степанки на черзі приблизно 3 га для ведення садівництва та за рахунок розширення меж села будуть виділені земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва. В селі Хутори проблему виділення земельних ділянок планується вирішити за рахунок тих сіл Черкаського району, які мають вільну землю та не мають учасників АТО.

Для вирішення можливих проблем учасників АТО та членів їх сімей  відділом освіти Черкаської райдержадміністрації було розроблено заходи щодо соціальної підтримки учасників антитерористичної операції та членів їх сімей на 2015-2017 роки,  вшанування героїв АТО та вдосконалення національно-патріотичного виховання дітей та молоді. Відповідно до яких створено базу даних дітей, батьки або члени сімей яких є учасниками АТО, члени сімей яких загинули під час проведення АТО.

Діти дошкільного віку до дошкільних навчальних закладів влаштовуються позачергово.

Батьки, чи особи що їх заміняють та є учасниками АТО, звільняються від оплати за харчування дітей в ДНЗ згідно районної програми «Турбота» та рішень місцевих органів самоврядуванн

30.06.2016……………………………………………………………………………………………….

На Черкащині учасникам АТО та членам сімей загиблих воїнів надали у власність 1 263 земельні ділянки загальною площею 1739,2 гектара. За рішенням Головного управління Держгеокадастру Черкаської області із числа державних земель військовим передали 1 154 ділянки площею понад 1 685 гектарів. Інші землі відводились за рішенням органів місцевого самоврядування регіону.

З моменту запровадження ініціативи про забезпечення землею учасники АТО отримали на Черкащині 3 348 рішень про надання дозволу на розробку проектів землеустрою для відведення ділянок. У Головному управлінні Держгеокадастру області ухвалили 3 087 таких рішень. Органи місцевого самоврядування надали військовим 261 дозвіл.

Землевпорядники області зарезервували для учасників АТО 348 земельних масивів. Інформація про ділянки загальною площею більше ніж 2 808 га міститься у графічному альбомі-атласі, який розміщено на офіційному веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.

Довідково:

Надання у власність земельних ділянок учасникам АТО здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 Земельного кодексу України, за умови, що такий громадянин не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки відповідного цільового призначення та надав документ, який посвідчує його участь в АТО.

На сайті Держгеокадастру розміщена покрокова схема дій для допомоги учасникам АТО та членам родин загиблих воїнів, котрі бажають отримати земельні ділянки. Роз’яснення складено з урахуванням запитів, які найчастіше надходять до земельного відомства.

За інформацією прес-служби Держгеокадастру

24.06.2016……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

На сьогодні в Україні заборонено купівлю-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення й земельних часток (паїв). Згідно з пунктом 14 розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України до набрання чинності закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2017 року, забороняється внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств.

Пунктом 15 цього розділу зокрема не допускається:

а) купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб;

б) купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження щодо таких земельних ділянок, є недійсними з часу їх укладання (посвідчення), зокрема в частині передачі прав на відчуження земельних часток (паїв) на майбутнє.

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області закликає власників земельних часток (паїв) бути пильними й діяти відповідно до чинного законодавства.

Прес-служба Головного управління

Держгеокадастру у Черкаській області

Нормативно-правові документи та дані, що підлягають оприлюдненню Управління Держземагенства в Черкаському районі Черкаської області

24.05.2016……………………………………………………………………………………………………….

Станом на 24.05.2016 року учасникам АТО надано 697 дозволів

на отримання земельних ділянок, загальною площею 154,2390 га, передано

у власність 354 земельні ділянки, загальною площею 65,5572 га.

 

Робота в даному напрямку ведеться.

20.05.2016________________________________________________

Виділення земельних ділянок учасникам АТО

Чим регламентується

Законодавством України передбачено систему пільг для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них, зокрема, це стосується і надання земельних ділянок.

Відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються, серед інших, такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 Земельного кодексу України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).

Цільове призначення та норми безоплатної приватизації

Земельні ділянки можуть бути надані військовослужбовцям у власність у межах норм безоплатної приватизації, визначених статтею 121 Земельного кодексу України, а саме у таких розмірах:

для ведення садівництва — не більше 0,12 га;

для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 га;

для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га, в містах — не більше 0,10 га;

для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара.

Процедура виділення земельних ділянок

Відповідно до Земельного кодексу України, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Хто передає земельні ділянки у власність

З метою отримання земельної ділянки у власність військовослужбовець звертається з клопотанням до:

відповідного Головного управління Держземагентства в області за місцем розташування земельної ділянки, якщо бажана земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності;

відповідної сільської (селищної) або міської ради, якщо бажана земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту;

відповідної районної державної адміністрації, якщо бажана земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту та не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності і необхідна для індивідуального дачного будівництва.

До клопотання про отримання у власність земельної ділянки учаснику АТО необхідно обов’язково додати наступні документи:
належним чином завірена копія 1, 2, 11 сторінок паспорту громадянина України;
належним чином завірена копія ідентифікаційного коду фізичної особи — платника податків;
викопіювання з кадастрової карти (плану), на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
документ, що посвідчує участь в антитерористичній операції (посвідчення).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Розроблений проект землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держземагентства України, а у разі розташування земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій планується розташування об’єкта будівництва, — із структурними підрозділами районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.

Після погодження проекту землеустрою громадянину необхідно звернутися до державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки із заявою про проведення державної реєстрації земельної ділянки та надання витягу про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Процедуру державної реєстрації земельної ділянки встановлено пунктами 107-115 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом — після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з статтями 125, 126 Кодексу право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Крім того зазначаємо, що з метою надання прозорості земельним відносинам для перегляду всіх бажаючих відкрито Публічну кадастрову карту, яка містить публічну кадастрову інформацію про земельні ділянки України. Для загального доступу викладені усічені дані з Державного земельного кадастру, визначені як публічні: місце розташування ділянки, її межі, кадастровий номер, площа, форма власності та цільове призначення. Перегляд зазначеної інформації можливий на кадастровому порталі України за адресою: http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta.

02.03.2015_________________________________________________

Порядок продажу прав на земельні ділянки на земельних торгах

Продаж земельних ділянок державної та комунальної форми власності в Україні здійснюється виключно на земельних торгах (аукціонах).

Проведенню торгів передують такі етапи, як підбір та підготовка лотів (тобто земельних ділянок). Підготовка лотів до проведення земельних торгів — це:

виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення ділянки і якщо її межі не встановлені в натурі (на місцевості);

державна реєстрація земельної ділянки;

державна реєстрація речового права на земельну ділянку;

отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України «Про оцінку земель» у випадку продажу на земельних торгах права оренди на неї;

проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України «Про оцінку земель», крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї;

встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки щодо земель державної і комунальної власності, яка не може бути нижче експертної оцінки земельної ділянки;

встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної і комунальної власності не може бути менше розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України;

встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіції земельної ділянки, яка щодо земель державної або комунальної власності не може бути нижчою від ринкової вартості відповідного права, визначається через проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок;

визначення виконавця земельних торгів, дати і місця проведення аукціону.

Учасник аукціону перед його початком оплачує два внески — реєстраційний і гарантійний.

Розмір реєстраційного внеску визначається виконавцем і не може перевищувати 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати на дату публікації оголошення про проведення земельних торгів.

Розмір гарантійного внеску за лотом становить 5% від стартової ціни продажу земельної ділянки або стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіції, емфітевзису).

В Черкаському районі лише дві сільські ради працюють в цьому напрямку. Так на продаж виставляється земельнаділянка в Руськополянській сільській раді площею 0,1346 га, яка розташована по вул. Енгельса, 10/1 (землі житлової та громадської забудови, для будівництва та обслуговування будівель будівель торгівлі), конкурс відбудеться 02 березня 2015 року об    11-00 годині в приміщенні Руськополянської сільської ради.

06 березня 2015 року відбудеться конкурс з продажу земельних ділянок в Хутірській сільській раді площею 0,6434 та 0,1057 га (землі промисловості).

23.02.2015_________________________________________________

Поновлення договору оренди землі як реалізація переважного права

орендатора

Питання поновлення договору оренди передбачене у статті 33 Закону України «Про оренду землі». Вказаною нормою передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Необхідними умовами для реалізації цього права сторони мають об’єктивно оцінити належність виконання орендарем своїх обов’язків, а саме:

  • своєчасного внесення орендна плата;
  • використання земельної ділянка за цільовим призначенням;
    • виконування встановлених обмежень (обтяжень) чи інших умов договору.

Відсутність встановлених та зафіксованих порушень орендарем умов договору надає йому право на реалізацію свого наміру на поновлення договору оренди землі.

Крім того, орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений самим договором, а якщо такий строк договором не встановлено – не пізніше ніж за місяць до спливу строку користування землею. Орендар зобов’язаний направити орендодавцю лист-повідомлення про намір пролонгації оренди, до такого листа орендар додає проект додаткової угоди.

Не направлення чи несвоєчасне направлення листа-повідомлення, або не направлення додаткової угоди, може бути законною підставою для відмови у поновленні оренди.

Разом з тим слід враховувати, що право на поновлення договору оренди може бути використане тільки з набуттям чинності редакції закону, з якої виникло переважне право на поновлення договору оренди земельної ділянки. При цьому, якщо відповідні правовідносини виникли між сторонами до внесення змін Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” (набрав чинності з 12.03.2011) до статті 33 Закону України “Про оренду землі”, слід брати до уваги, що попередня редакція зазначеної статті Закону України “Про оренду землі” не передбачала автоматичного поновлення договорів оренди землі. Реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності пов’язувалася з наявністю відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Також орендодавцеві, який має намір скористатися своїм правом на поновлення договору оренди слід звернути увагу на те, що на даний час змінилися повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 внесено зміни до статті 122 Земельного кодексу України, відповідно до якої центральний орган виконавчої влади з питань земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Тобто направляючи лист-повідомлення з пропозицією про намір пролонгації договору оренди орендар повинен врахувати зазначені вище положення Закону та встановити, чи є орендодавець за договором належним орендодавцем (відповідно і уповноваженим органом на укладення додаткової угоди) на час закінчення договору оренди, оскільки на час укладення договору оренди орендодавцями земельних ділянок із земель державної власності у межах сіл, селищ, міст районного значення та за межами населених пунктів та земельних ділянок із земель державної власності у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів були районні та обласні державні адміністрації.

Таким чином, на сьогодні договори земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності укладаються територіальними органами Держземагенства за місцем розташування таких ділянок.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.

За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Отже, необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки. За відсутності такого рішення зобов’язати цей орган в судовому порядку укласти такий договір або ж його поновити неможливо, оскільки це суперечить вимогам законодавства — відповідно до статті 3 19 Цивільного Кодексу України, відповідно до якої власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Таким чином, реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки можлива лише за наявності волевиявлення на те сторін, яке з боку уповноваженого органу оформлюється відповідним рішенням.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

Серед умов договору, які відносяться до істотних, варто звернути увагу на такі:

строк дп договору;

  • орендна плата;
  • умови використання та цільове призначення земельної ділянки;
  • існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
    • умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

При поновленні договору ці та інші умови можуть бути змінені, але виключно за згодою сторін.

У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору право орендаря на поновлення оренди землі припиняється.

В той же час, якщо протягом одного місяця після закінчення строку договору, орендодавець не надіслав листа-повідомлення про заперечення у поновленні договору оренди землі і якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

У такому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється з уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов’язковому порядку.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Крім того, необхідно зазначити, що орендар, який має намір на поновлення договору оренди землі, при цьому бажаючи змінити межі або цільове призначення земельної ділянки повинен знати, що поновлення договору оренди землі буде здійснюватися у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Кучеренко О.І., суддя Господарського суду Черкаської області

30.01.2015_________________________________________________

Про індексацію нормативної грошової оцінки земель

Державне агентство земельних ресурсів України на виконання пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України повідомляє.

За інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2014 рік становив 124,9%.

Враховуючи це; коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України, станом на І січня 2015 року становить 1,249.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 1996 рік – 1,703, 1997 рік – 1,059, 1998 рік – 1,006, 1999 рік – 1,127, 2000 рік – 1,182, 2001 рік – 1,02, 2005 рік – 1,035, 2007 рік – 1,028, 2008 рік – 1,152, 2009 рік – 1,059, 2010 рік – 1,0, 2011 рік – 1,0, 2012 рік – 1,0, 2013 рік – 1,0, 2014 рік – 1,249. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалася. Кумулятивне значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель з 1995 року станом на 1 січня 2015 року становить 3,997.

02.12.2014_________________________________________________

В умовах дії мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення все ширшого розповсюдження набуває укладення договорів оренди земель терміном на 4-5 років, які підпадають під дію мораторію. Так, по Черкаському району із загальної кількості укладених договорів оренди (19513) 10855 укладених на період від 6-ти і більше років. На сьогодні 13301 договір оренди земельних часток (паїв) що складає 68% від загальної кількості укладено з господарствами, із земель яких виділено земельний пай, або їх правонаступниками, 271 договір (2%) – з фермерськими господарствами, решта 5941 договір (30%) – з іншими суб’єктами господарювання. Селяни-пенсіонери уклали 12231 договор, що становить 63% від загальної кількості угод. Всі 19513 договорів оренди земельних часток (паїв) укладено з відсотком орендної плати від 3% і більше. Площа земель, переданих в оренду власниками земельних часток, становить 29136,58 гектарів. Розрахунок оплати за використання земель орендарем має важливе суспільне значення. Така плата відображає відносини між орендарем і орендодавцем щодо розподілу між ними грошових потоків, пов’язаних з використанням об’єктів оренди. Станом на 1 грудня 2014 року селянам Черкаського району вже виплачено більше 23 мільйонів гривень орендної плати що складає 86% від загальної суми виплат). Всього договорами оренди землі у поточному році передбачено виплатити орендодавцям більше 27 мільйонів гривень. Так на даний час найкраще (80-100% від загальної суми виплат) проводять розрахунки по виплаті орендної плати господарства на територіях Яснозірської, Худяківської, Степанківської, Софіївської, Сагунівської Кумейківської, Вергунівської та Білозірської сільських рад з найвищим відсотков виплати 4,5 від вартості паю. Відомо, що розмір плати за оренду земельних ділянок сільгосппризначення має бути не меншим 3% визначеної відповідно до законодавства їх вартості. В районі середній розмір орендної плати за землю становить 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Плата за 1 гектар орендованої землі коливається в межах 950 грн. Наразі серед форм орендної плати переважає натуральна. Питання орендної ставки на землю є важливим соціальним питанням, адже основними орендодавцями в Україні є її громадяни – власники земельних паїв. Тож керівництвом району постійно проводиться робота серед господарств-орендарів земельних часток паїв по збільшенню відсотка виплати орендної плати до 4,5 від вартості паю.

22.10.2014_________________________________________________

Доручення Володимира Гройсмана – забезпечити прозорість земельних відносин та розширити повноваження місцевих рад

На виконання доручення Віце-прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана рішеннями колегії Держземагентства України запроваджено перший етап заходів реформування сфери земельних відносин в Україні, спрямованих на забезпечення прозорості земельних відносин і розширення повноважень місцевих рад.

Так, з 15 жовтня 2014 року обов’язковим стало врахування позиції органів місцевого самоврядування у питаннях розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності. Під час розгляду питання про надання у власність або користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності територіальні органи земельних ресурсів надсилатимуть сільським, селищним, міським радам за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування.

З метою реалізації повноважень органів місцевого самоврядування у сфері земельних відносин запроваджуються нові механізми забезпечення їх актуальною інформацією з Державного земельного кадастру – в рамках пілотного проекту буде створена можливість користування відомостями про землі в режимі он-лайн. До проведення пілотного проекту будуть залучені 50 сільських, селищних та міських рад, переліки яких узгоджуються з асоціаціями органів місцевого самоврядування України.

З метою забезпечення прозорості земельних відносин з 15 жовтня цього року права на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва продаватимуть на конкурентних засадах. Інформація про перелік таких ділянок та результати відкритих публічних земельних аукціонів регулярно оприлюднюватиметься на офіційному сайті Держземагентства України.

Для спрощення процедури реєстрації прав на земельні ділянки передбачено до кінця року здійснити автоматизовану передачу до Державного реєстру речових прав відомостей про 1,5 мільйона земельних ділянок, які були зареєстровані в Державному реєстрі земель до 1 січня 2013 року. Враховуючи динаміку наповнення Державного земельного кадастру інформацією про такі земельні ділянки, може бути внесено інформацію про 1,7-1,8 мільйона земельних наділів. Це значно спростить процедури реєстрації прав для власників цих ділянок.

На сьогодні земельним відомством, діяльність якого спрямовується Віце-прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом, розробляється ряд законопроектів, якими передбачається реалізувати широке коло питань з реформування сфери земельних відносин на засадах прозорості, конкурентності та доступності інформації про землі для широкого загалу, які сприятимуть подоланню корупції та збільшенню надходжень до місцевих бюджетів, забезпеченню децентралізації влади, підвищенню ефективності територіального планування та якості управлінських рішень.

 

10.10.2014_________________________________________________

Про активізацію проведення торгів

З прийняттям Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо порядку проведення земельних торгів у формі аукціону» на законодавчому рівні унормовано порядок проведення земельних торгів.

Розблоковано земельні торги з 1 січня 2013 року з набранням чинності Законами України «Про державний земельний кадастр» та «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності у зв’язку з їх розмежуванням» скасовано плату для органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за адміністративні послуги під час проведення державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на земельні ділянки при підготовці їх до продажу на земельних торгах.

Законом України «Про внесення змін до розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо зупинення дії заборони на відведення земельних ділянок» розблоковано надання земельних ділянок із земель державної та комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб.

Законом України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо здешевлення вартості робіт з підготовки та проведення земельних торгів» зменшено витрати на підготовку та проведено земельних торгів за рахунок зменшення граничного рівня виплати винагороди виконавцю земельних торгів та запровадження розміщення оголошень про проведення земельних торгів та їх результати лише на офіційному веб-сайті Держземагентства України, що дозволяє оперативно та на безоплатній основі здійснювати їх публікацію.

Отже, на сьогодні створені сприятливі законодавчі умови для проведення земельних торгів та відповідного наповнення бюджетів.

Проте на сьогодні робота сільських рад щодо використання з максимальною віддачею унікальних умов для наповнення місцевих бюджетів ведеться на недостатньому рівні. Як зазначив начальник Управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області Анатолій Коверський, лише Хутірська сільська рада розпочала роботу в напрямку використання переваг надання права на земельні ділянки на прозорих конкурентних умовах. На даний час Хутірською сільською радою підготовлено до проведення торгів дві земельні ділянки площею 0,6434 га та 0,1175 га із земель промисловості. Управлінням Держземагентства у Черкаському районі забезпечено розміщення об’яви на офіційному веб- сайті Держземагентства щодо проведення конкурсу з відбору виконавців земельних торгів.

29.08.2014_________________________________________________

Про порядок надання земельних ділянок учасникам АТО

На виконання окремого доручення Голови Держземагентства України Рудика С.Я. від 01.07.14 № 349/3-14-0.1 та листа Головного управління Держземагентства у Черкаській області від 03.07.14 №23-6-0.2-3758/2-14 Управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області повідомляє, що в рамках ініціативи Держземагентства із забезпечення земельними ділянками учасників АТО та сімей загиблих в АТО, які ще не скористалися правом безкоштовної приватизації землі, мають можливість отримати у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва та для ведення особистого селянського господарства.

Військовослужбовці Збройних Сил України, МВС, СБУ та інших військових формувань, які захищають територіальну цілісність і суверенітет країни у східних та південно-східних областях, отримають земельні ділянки за спрощеною процедурою.

У межах реалізації ініціативи щодо впровадження програми соціальної допомоги сім’ям військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ та Служби безпеки України завершується формування списків військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в антитерористичних операціях і бажають безоплатно отримати у власність земельні ділянки.

В рамках роз’яснювальної роботи з представниками військових та правоохоронних органів керівництво Управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області здійснило поїздку до Навчального центру підготовки молодших спеціалістів Державної прикордонної служби України, що розташований в селищі Оршанець. На загальних зборах прикордонників детально було роз’яснено як саму процедуру відведення земельних ділянок у власність, так і оприлюднені дані про конкретні земельні масиви, що можуть бути відведенні учасникам АТО.

Також Управління активно співпрацює з Управлінням УМВС у Черкаській області, представники якого вже надали перелік із 231 учасника АТО від цієї структури.

Окремо зазначимо, що Управлінням проводиться активна робота із залучення органів місцевого самоврядування до спільної справи у забезпеченні учасників АТО на Сході України земельними ділянками. Зокрема, Управлінням було розіслано запити на всі сільські ради Черкаського району, Черкаську міську та Черкаську районні ради щодо вільних земельних ділянок.

За результатами отриманих відповідей від 23 сільських рад та Черкаської міської ради визначено 14 масивів земельних ділянок, що передбачені для відведення учасникам АТО. В той же час Дубіївська, Кумейківська, Свидівоцька, Тубільцівська, Худяківська, Хутірська сільські та Черкаська міська ради повідомили, що вільні земельні ділянки на їх території відсутні.

Для відведення заплановано 197,26 га земель сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) та 2,37 га земель житлової та громадської забудови в межах населених пунктів.

Для отримання інформації про виділення військовослужбовцям земельних ділянок необхідно звертатися Управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області номера телефонів якого висвітлені на офіційному сайті Держземагентства  land.gov.ua.

Безпосереднє звернення учасників АТО до Управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області допоможе пришвидшити процес землевідведення. Зі свого боку Держземагентство та його територіальні органи, в рамках компетенції, готові максимально спростити, скоротити в часі та за вартістю процедуру, а також усіляко сприяти в реалізації прав на отримання у власність земельних ділянок.

Для отримання інформації щодо процедури надання земельних ділянок та оформлення права власності на них необхідно звертатися до Управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області за адресою: м. Черкаси, вул. В.Чорновола, 157, 4 поверх (при зверненні мати документ, що посвідчує участь в антитерористичній операції: посвідчення, довідка, наказ тощо).

Також окремо необхідно зупинитися на процедурі відведення земельних ділянок.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок визначено статтею 118 Земельного кодексу України.

З метою отримання земельної ділянки у власність військовослужбовець звертається з клопотанням до:

–  відповідного Головного управління Держземагентства в області за місцем розташування земельної ділянки, якщо бажана земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності;

–  відповідної  сільської (селищної) або міської ради, якщо бажана земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту;

–  відповідної районної державної адміністрації, якщо бажана земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту та не відноситься до земель рекреаційного призначення державної власності і необхідна для дачного будівництва.

До клопотання про отримання у власність земельної ділянки учаснику АТО необхідно обов’язково додати наступні документи: –  належним чином завірена копія 1,2,11 сторінок паспорту громадянина України; – належним чином завірена копія ідентифікаційного коду фізичної особи – платника податків; – викопіювання з кадастрової карти (плану), на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; – документ, що посвідчує участь в антитерористичній операції: посвідчення, довідка, наказ тощо. За результатами розгляду заяви приймається рішення (видається наказ) про надання дозволу про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який є підставою для замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у відповідній землевпорядній організації.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Зазначимо, що згідно ст. 121 Земельного кодексу учасники АТО можуть отримати ділянки наступних цільових призначень:

а) для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;

б) для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;

в) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара.

Зараз Управління Держземагенства у Черкаському районі очікує списки від силових структур з переліком тих військовослужбовців, які в межах зазначеної ініціативи мають право на земельні ділянки.

Сама процедура відповідно до законодавства виконується в термін до 6 місяців.

Ця робота буде проводитися у тісній співпраці з облдержадміністраціями та органами місцевого самоврядування. Держземагентство уже відпрацювало алгоритм дій, розробило покрокові схеми, щоб військовослужбовець міг без зайвого клопоту оформити належні документи для отримання земельної ділянки.

27.08.2014_________________________________________________

Про правові засади проведення оцінки земель

Правові засади проведення оцінки земель  визначені Законом України “Про оцінку земель” (далі – Закон).

Відповідно до статті 5 Закону грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Крім того, відповідно до Закону України “Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельної ділянки виготовляється у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї. Експертна грошова оцінка виготовляється в разі продажу права власності на земельну ділянку шляхом проведення земельних торгів (аукціону).

Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об’єкта оцінки.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Статтею 15 Закону визначено, що підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.

Згідно із статтею 18 Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України “Про землеустрій”.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб’єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до вимог цього Закону, Закону України “Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні”, а також інших нормативно-правових актів та державних стандартів, норм і правил (стаття 19 Закону).

Відповідно до вимог статей 20, 23 Закону за результатами проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту складається технічна документація, яка затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. За результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

У пункті 2¹ Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. № 213, визначено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки видається територіальним органом Держземагентства за місцезнаходженням земельної ділянки. Згідно із додатком 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2011 р. № 835 “Деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами адміністративних послуг” ця послуга надається на безоплатній основі.

В рамках Програми розвитку земельних відносин у Черкаському районі проведено нормативну грошову оцінку земель в межах населених пунктів та виготовлено технічні документації з нормативної грошової оцінки земель. Для отримання витягу з технічної документації фізичним та юридичним особам необхідно надати документи, що посвідчують право користування або право власності на земельну ділянку (договір  оренди земельної ділянки, державний  акт на право постійного користування або права власності на земельну ділянку, Свідоцтво про право власності на нерухоме майно або Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності), копії паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, запит нотаріуса.

25.07.2014_________________________________________________

Серед найбільш актуальних питань, вирішення яких потребує громадськість та які визначені пріоритетними Президентом України Порошенко П.О., є питання підвищення якості та швидкості надання адміністративних послуг, в тому числі у галузі земельних відносин.

Динаміка останніх років показує, що розвиток ринкових відносин неможливий без адекватного розвитку відносин власності. Земля в даному випадку виступає об’єктом нерухомого майна з яким громадяни України найбільш часто здійснюють цивільно-правові дії.

В актуальному руслі даного питання 24.07.2014 р. у складі делегації Черкаської області здійснено робочий візит до Держземагентства України управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області. На семінарі-навчанні під головуванням керівництва Держземагентства України було розглянуто як фундаментальні напрями розвитку Національної системи геопросторових даних, складовою якої є і Державний земельний кадастр, так і конкретні питання покращення надання адміністративних послуг громадянам.

Зокрема, на нараді були обговорені питання необхідності впровадження нових функціональних можливостей системи щодо виправлення технічних помилок, що виникли під час перенесення даних із Державного реєстру земель, який функціонував до 2013 року у новітній європейський Державний земельний кадастр. Також представниками черкаської делегації було наголошено на необхідності активізації роботи зі встановлення прибережно-захисних смуг на місцевості та внесення цих даних до Державного земельного кадастру, що гарантуватиме вільний доступ до водойм та річок усіх громадян України.

За результатами робочої поїздки напрацювання щодо оптимізації роботи з надання адміністративних послуг населенню буде впроваджено у роботу управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області.

24.07.2014_________________________________________________

Земельні ділянки для учасників АТО

Військовослужбовці Збройних Сил України, МВС, СБУ та інших військових формувань, які захищають територіальну цілісність і суверенітет країни у східних та південно-східних областях, отримають земельні ділянки.

Голова Держземагентства Сергій Рудик дав доручення керівникам територіальних органів земельних ресурсів визначити земельні ділянки державної або комунальної власності, придатні для будівництва житла, ведення садівництва та індивідуального дачного будівництва щоб надати їх родинам військовослужбовців.

У межах реалізації ініціативи щодо впровадження програми соціальної допомоги сім’ям військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ та Служби безпеки України завершується формування списків військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в антитерористичних операціях і бажають безоплатно отримати у власність земельні ділянки. Для реалізації ініціативи не потрібно приймати законодавчі та нормативно-правові акти або вносити зміни до них.

Для отримання інформації про виділення військовослужбовцям земельних ділянок необхідно звертатися до територіальних органів Держземагентства номери телефоні, яких висвітлені на офіційному сайті Держземагенства  land.gov.ua.

Керівництво Управління Держземагенства у Черкаському районі в Навчальному центрі Державної прикордонної служби України “Оршанець” провело семінар з прикордонниками на якому було роз’яснено порядок отримання у власність земельних ділянок.

Спеціалісти Управління відповіли на запитання прикордонників, які виникли в ході зустрічі.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок визначено статтею 118 Земельного кодексу України.

З метою отримання земельної ділянки у власність військовослужбовець звертається з клопотанням до:

–  відповідного Головного управління Держземагентства в області за місцем розташування земельної ділянки, якщо бажана земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності;

–  відповідної  сільської (селищної) або міської ради, якщо бажана земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту;

–  відповідної районної державної адміністрації, якщо бажана земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту та не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності і необхідна для дачного будівництва.

До клопотання про отримання у власність земельної ділянки учаснику АТО необхідно обов’язково додати наступні документи: –  належним чином завірена копія 1,2,11 сторінок паспорту громадянина України; – належним чином завірена копія ідентифікаційного коду фізичної особи – платника податків; – викопіювання з кадастрової карти (плану), на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; – довідка з військкомату, де особа перебуває на обліку, про участь в антитерористичній операції в східних областях України. За результатами розгляду заяви приймається рішення (видається наказ) про надання дозволу про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який є підставою для замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у відповідній землевпорядній організації.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому  Кодексом.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Зараз Управління Держземагенства у Черкаському районі очікує списки від силових структур з переліком тих військовослужбовців, які в межах зазначеної ініціативи мають право на земельні ділянки.

Сама процедура відповідно до законодавства виконується в термін до 6 місяців. Спеціалісти Управління Держземагенства у Черкаському районі пообіцяли якомога більше скоротити час оформлення земельної ділянки.

15.07.2014__________________________________________________

Відповідно  до статей 21, 38, 41  Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Закону  України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» який визначає організацію та виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колишнім колективним сільськогосподарським підприємствам.

Основний документ, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай) є: свідоцтво про право на спадщину за законом (за заповітом) , рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) (ст.2 даного закону).

Підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної державної адміністрації. Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), спадкоємці відповідно до свідоцтво про право на спадщину (за законом за заповітом) та встановлені за рішенням суду про визнання права на земельну частку (пай), які виявили бажання  одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) (ст.3 даного закону).

Районна державна адміністрація  в межах повноважень  щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі ( на місцевості) , розглядає заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі ( на місцевості) ( абзаци -1,2,3,12,13 ст.5 даного закону).

Встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку (ст.11даного закону, п. «и» ст.25, абзаци – 1,2 ст.55 Закону України «Про землеустрій»).

Право власності на земельні ділянки громадяни набувають на підставі: прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю) ( п. «г», «ґ » ст.81 Земельного кодексу України).

Винесення в натуру (на місцевості) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за  документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування (ч.7 ст.79-1 ЗКУ).

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі (ч.10 ст.79-1 ЗКУ).

16.04.2014__________________________________________________

Організація та проведення торгів з продажу земельних ділянок та прав на них

Згідно ст. 134  Земельного кодексу України (далі – ЗКУ) земельні ділянки державної і комунальної власності підлягають продажу на конкурентних засадах ( земельних торгах).

Впровадження конкурентних способів продажу земельних ділянок або прав на них (оренда, суперфіцію, емфітевзису) має безперечні переваги для територіальної громади, оскільки успішно проведені земельні торги є ефективним засобом істотного збільшення надходжень до місцевих бюджетів. Придбання землі у власність або в оренду на торгах зручно і підприємцям, оскільки звільняє їх від необхідності витрачати кілька місяців на оформлення документації для отримання земельної ділянки у користування.

Земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису з учасником (переможцем ) земельних торгів, що запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, при продажу, або вищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа,  яка подала  виконавцю земельних торгів документи,  зазначені в частині сьомій  статті  137  цього  Кодексу,  сплатила  реєстраційний та гарантійний  внески,  зареєстрована  у  книзі реєстрації учасників земельних торгів  і  відповідно  до  закону  може  набувати  право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.

Проведення земельних торгів на земельні ділянки державної або комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, в якому зазначаються:

а ) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами ;

б) стартова ціна лота;

в) термін та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах ;

г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі – продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.

Земельні торги по лоту вважаються такими, що відбулися після укладення договору купівлі – продажу, оренди, суперфіцію або емфітевзису земельної ділянки.

Договір купівлі – продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів. У разі визнання переможцями торгів іноземних фізичних або юридичних осіб, договір купівлі – продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення укладається після отримання погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України про продаж земельних ділянок цим особам у випадках і в порядку, встановлених законом. У разі відмови Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України у такому погодженні торги по таких лотом вважаються такими, що не відбулися.

У разі придбання переможцем кількох лотів договір укладається окремо на кожний з них.

Укладений договір купівлі- продажу земельної ділянки нотаріально посвідчується.

Право на земельну ділянку, придбане за результатами проведення торгів, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному законом.

Ціна продажу земельної ділянки, а також плата за користування земельною ділянкою підлягає сплаті переможцем не пізніш трьох банківських днів з дня укладення відповідного договору.

20.01.2014__________________________________________________

Державна служба статистики України листом від 10.12.2013 № 6-28-0.22-20588/2-13 повідомляє, що індекс споживчих цін за 2013 рік (грудень до грудня попереднього року) становив 100,5 %.

За інформацією Державної служби статистики України

20.01.2014__________________________________________________

Для забезпечення інформування власників землі та землекористувачів про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2013 рік

Державне агенство земельних ресурсів України на виконання пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України повідомляє.

Нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2014 за 2013 рік необхідно індексувати на коефіцієнт індексації, що дорівнює 1,0, який відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України розраховано виходячи з індексу споживчих цін за 2013 рік – 100,5%.

У 2014 році нормативна грошова оцінка земель населених пунктів, земель сільськогосподарського призначення та земель несільськогосподарського призначення (крім земель у межах населених пунктів), яка проведена за вихідними даними попередніх років підлягає індексації станом на 01.01.2014 на коефіцієнт 3,2, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за:

1996 рік – 1,703, 1997 рік – 1,059, 1998 рік – 1,006, 1999 рік – 1,127, 2000 рік – 1,182, 2001 рік – 1,02, 2005 рік – 1,035, 2007 рік – 1,028, 2008 рік – 1,152, 2009 рік – 1,059, 2010 рік – 1,0, 2011 рік – 1,0, 2012 рік – 1,0, 2013 рік – 1,0.

Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалась.

За інформацією Державного агентства земельних ресурсів України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *