Особлива увага до потреб людей з інвалідністю: із квітня вступили в дію нові державно-будівельні норми

ДБН еартинки.jpg У нових ДБН «Інклюзивність будівель і споруд» чітко регламентовано обов’язковість влаштування пандусів для користування людьми з інвалідністю та іншими маломобільними групами. Крім того, прописані обов’язкові вимоги, умови, параметри та технічні характеристики щодо їх встановлення, а також наведені конкретні наочні приклади. Нові ДБН діють з 1 квітня цього року.

«Сьогодні за статистикою майже 90% пандусів в Україні побудовані неправильно і не пристосовані для людей з інвалідністю. А це означає, що і всі ті будівлі, на вході або всередині яких вони розташовані, теж є недоступними для них. І це при тому, що на сьогодні не всі громадські та житлові будинки мають пандуси. В Україні має бути створене реальне безбар’єрне середовище. На це й спрямовані нові будівельні норми щодо інклюзивності, які вступили в дію з квітня цього року. Вони є обов’язковими під час проектування нових і реконструкції існуючих будівель і споруд», — зазначив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.

Згідно з новими ДБН, усі громадські та житлові будівлі, приміщення у них, а також громадський простір мають бути доступними для маломобільних груп населення на рівні з іншими особами. Крім сходів мають обов’язково проектуватися пандуси, ліфти, піднімальні платформи, вертикальні підйомники та інші спеціальні пристрої.

Усі пандуси, що проектуються, поділяються на зовнішні, розташовані поза будівлями або на вході до них, та внутрішні — всередині будівель. Так, біля входу до будівель та на шляхах руху до них (наприклад, пішохідних переходах або ділянках пішохідного руху з нахилом понад 5%) мають проектуватися зовнішні пандуси. Для забезпечення доступності всередині будівель поряд зі сходами повинні влаштовуватися внутрішні пандуси. Безпечний нахил зовнішнього пандусу не може перевищувати 8%, внутрішнього — 10-12%. При цьому, максимальна висота кожного підйому не повинна складати більше 0,8 м. Після кожного підйому необхідно влаштовувати горизонтальні площадки глибиною не менше 1,5 м. А за висоти підйому 3,0 м і більше пандуси слід замінювати підйомними пристроями.

Пандуси повинні обов’язково мати неслизьку шорстку та рівну поверхню, чітко марковану кольором або фактурою, контрастну відносно суміжних горизонтальних поверхонь. Ширина пандуса при однобічному русі має складати 1,2 м, при двобічному — 1,8 м. Також у разі необхідності зовнішні пандуси можна проектувати з підігрівом поверхні або навісом чи укриттям.

У нормах прописано, що при новому будівництві будівель вертикальне переміщення слід проектувати за допомогою ліфтів, а при реконструкції — пандусів та підйомників.

Новий ДБН розроблений ПАТ «Київ ЗНДІЕП» на заміну діючого ДБН В.2.2-17:2006 «Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення». Він адаптований до європейських норм та містить наглядні приклади того, як це має виконуватися на практиці. Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення.

Довідково

Пандус — один із основних елементів доступного простору, який являє собою суцільну похилу площину, що з’єднує 2 різновисокі горизонтальні поверхні. Пандуси влаштовуються для пересування людей з інвалідністю, які користуються візками, та для переміщення колісних засобів.

Серпень 2019
« Лип