Звернення голови Черкаської районної державної адміністрації із нагоди 75-ї річниці звільнення Черкаського району від німецько-фашистських загарбників

Шановна громадо Черкаського району!

У страшний «сорок перший» рік розпочалась одна з найбільш кривавих сторінок в історії нашої держави. Війна двох тоталітарних режимів, яка широкою косою пройшлася по українським землям, зібрала страшну данину, не оминула жодної родини, спричинила страшні жертви, спустошення та руйнацію.

Наш народ, – знекровлений передвоєнними колективізацією, Голодомором, Великим терором тридцятих років – у полум’ї всесвітньої людської катастрофи втратив кожного п’ятого доньку та сина.

Неймовірно драматичними були дні і ночі ворожої окупації. Від куль карателів, холоду і голоду втратили життя мільйони українських мирних мешканців. Майже 1,5 тисячі сіл спалили гітлерівці на українській землі.  Нацисти сплюндрували наші святині, зруйнували сотні підприємств, закладів освіти і культури, пам’яток архітектури.

У час нацистської окупації саме наш район був одним із форпостів визвольного руху на Черкащині. На його території діяли 7 партизанських загонів, загальною численністю 2884 чоловіка, та 7 підпільних організацій і груп, учасниками яких було близькл 100 чоловік. Партизани піскали під укіс ворожі ешелони, висаджували в повітря мости, нищили живу силу і техніку. На боротьбу з ворогом піднімалися всі: чоловіки і жінки, старі і малі.

Восни 1943 року розпочалось вигнання окупантів з наших із вами рідних земель. У ніч з 6 на 7 листопада був даний наказ командування атакувати нацистські укріплення на Дніпрі. Тож сьогодні, 5 лютого, ми відзначаємо пам’ятну дату – сімдесят п’яту річницю звільнення Черкаського району від німецько-фашистських загарбників. Та ціна, яку ми, українці, жителі Черкаської землі, заплатили за перемогу, була жорстокою.

Дорогі співвітчизники, шановна громада Черкаського району. Держава і народ тільки тоді мають майбутнє, коли вони спроможні надійно себе боронити. Це – висновок із усієї нашої історії.

Тож сьогодні ми схиляємо голови перед героями, які виконали свій військовий обов’язок, до останнього подиху залишились вірними військовій присязі. Які віддали за Україну, за наш район, за наші з вами волю та незалежнісь свої життя.

Вічна пам’ять і слава героям!

Слава Україні!

Із повагою