Об’єднані громади закликають до активної роботи з розвитку інфраструктури закладів культури

Забезпечити рівний доступ до культурних послуг мешканців сіл і малих міст, зберегти базову інфраструктуру закладів культури у формуванні нових об’єднаних територіальних громад. Сьогодні – це одне з важливих завдань галузі, говорить директор Департаменту культури й взаємозв’язків з громадськістю ОДА Олександр Шабатін:

– Місцеві керівники мають усвідомити, що стабільний культурний розвиток створює позитивний імідж регіону. Водночас аналіз результатів збільшення обсягів надходжень до загального фонду місцевих бюджетів у регіонах засвідчує, що це суттєво не впливає на рівень культурної політики. Процес надання місцевим органам влади додаткових повноважень, зокрема щодо фінансових можливостей, поки що не призводить до значного розвитку інфраструктури культурних закладів.

За словами керівника Департаменту, в межах 26 територіальних громад, які об’єднують 151 населений пункт, розміщується 234 заклади культури: 115 клубних закладів, 112 бібліотек, 4 – мистецькі школи та 3 музейні заклади.

Олександр Шабатін наголошує на законодавчих нормах щодо обов’язку об’єднаних територіальних громад передати зі спільної власності громад сіл, селищ, міст у власність таких ОТГ відповідних бюджетних установ, розташованих на їхній території.

– На жаль, інколи місцеві громади, не вбачаючи користі в утриманні закладів культури, з метою економії коштів, прагнуть їх ліквідувати або перепрофілювати їхню діяльність, – говорить директор Департаменту. – Приміром, жодна з новостворених ОТГ Жашківського району не бажає прийняти на баланс Жашківську школу мистецтв. Внаслідок чого остання майже залишилась без засобів для існування та перебуває на межі закриття. Без культурно-мистецької освіти залишаться 215 дітей.

– Водночас позитивним у розвитку культури в умовах децентралізації слугує приклад Єрківської ОТГ, – говорить Олександр Шабатін. – Ця громада спромоглася створити Єрківську музичну школу, в якій на сьогодні працює 9 викладачів та навчається 64 дитини. Основним фактором, який виокремлює цей заклад серед інших йому подібних в області, є повна безоплатність навчання. Ці витрати взяла на себе громада.

На переконання керівника Департаменту, для створення дієвої системи закладів культури в умовах децентралізації необхідне чітке розуміння жителів об’єднаних територіальних громад  важливості галузі культури; розробка та затвердження дорожніх карт реформування закладів культури з метою перетворення їх на сучасні та дієві заклади, перехід на нові форми та методи роботи, створення поліфункціональних закладів.

Черкаської ОДА

Рада регіонального розвитку – 2019