Роми – хто вони?

Їх бояться і зневажають, божеволіють від їхніх пісень і ненавидять, до них приходять за допомогою і в масовому порядку депортують з різних країн. Їм заздрять за багатство і уникають за вміння наводити псування, їх називають неперевершеними артистами і злодіями, вони можуть жити скрізь і в жодній країні світу не відчувають себе своїми.

Кожного року 8 квітня світ святкує Міжнародний день ромів. Це – Міжнародне свято ромського народу, встановлене на IV Всесвітньому конгресі ромів, що відбувся 1990 р. у Сероцьку (Польща).

Метою свята є самоідентифікація ромської етнічної групи як єдиного народу, привернення уваги до самобутньої культури та історії етносу ромá та ромських субетносів, подолання дискримінації, утисків та відчуження ромів. Свято приурочене до дня проведення I Всесвітнього конгресу ромів у Лондоні 1971 р. та дня ромського свята у Трансильванії – «дня коней» (свята, коли коней виводили з їхніх зимових стаєнь та прикрашали вінками).

За підрахунками експертів Ради Європи, на території 47 країн – членів цієї організації нині проживає від 8 до 12 мільйонів циган. У Румунії, Болгарії, Угорщині, Сербії, Словаччині, Македонії кількість циганського населення сягає майже 10%. Протягом усієї історії свого співіснування з народами тих країн, де традиційно мешкали осідлі роми, циганські сім’ї завжди були надзвичайно бідними. Саме серед них був найвищий рівень безробіття, неписьменності, а середньостатистична тривалість життя циган і зараз приблизно на десять років менша, ніж у їхніх співгромадян інших національностей.

Згідно з моніторингом Інституту соціології НАН України в українському суспільстві спостерігається тенденція зниження толерантності до ромів. Якщо у 2002 році бачити у своїй родині або мати приятеля ромської національності були готові 11% сімей, то станом на кінець 2017 року цей показник упав до 3%. Тому з метою подолання дискримінації, утисків ромів та з метою надання допомоги в оформленні юридичних документів, Міністерство юстиції України через свої територіальні підрозділи вже вкотре проводить правороз’яснювальну роботу серед верств ромського населення.

З легкої руки істориків і археологів, існує стійка догма, відповідно до якої роми – це нащадки жителів Стародавньої Індії, в тому числі і знаменитих арійців, за чистоту яких так ратував Гітлер, в той же час винищуючи ромів сотнями тисяч. На думку вчених, в якийсь момент в Індії склалися такі кліматичні, геополітичні, економічні та соціальні умови, які змусили ромів покинути насиджені місця і відправитися у вічне мандрівка по всьому світу.

Існує навіть теорія «всесвітньої циганського змови», яка свідчить, що роми – це своєрідні «таємні спецагенти», розіслані давним-давно в усі куточки світу для збору якоїсь магічної інформації, таємних знань і золота! По своїй ідеї ця теорія дуже зручна, оскільки вона пояснює багато загадок і таємниць, які так чи інакше пов’язані з представниками ромської нації.

Свою божевільну пристрасть до золота самі роми пояснюють своїми давніми віруваннями і звичаями, а навколишні називають простий жадібністю. Дійсно, важко зустріти справжнього цигана або циганку, на якому не було б великої кількості золотих прикрас. Але ще більше золота знаходиться в будинках ромів, куди представникам інших національностей, як правило, вхід заборонений. Існує стійка думка про те, що заради золота роми готові піти на все, навіть на самі тяжкі злочини. Численні історії про циган-жебраків, які використовують гіпноз, про злодюжок, миттєво вигублюють кишені і сумочки, про баронів, потопаючих у золоті та грошах, нажитих злочинним шляхом, відомі буквально кожному. Тому простий обиватель, як правило, прагне уникати людей в строкатому лахмітті, обвішаних яскравими прикрасами і з золотими зубами.

Відома також і дивовижна здатність циган адаптуватися до будь-яких кліматичних умов, їх вражаючий імунітет, вміння виживати в нелюдських умовах також істотно виділяє цей народ із загальної маси. Роми практично не звертаються до лікарів традиційної медицини, воліючи виліковуватися від хвороб, які є дуже рідкісними гостями в їхньому будинку, власними народними засобами.

Роми з легкістю приживаються і в християнському світі, і в мусульманських країнах, і серед прихильників інших релігійних конфесій. Здається, що їх мало хвилює геополітична обстановка в світі взагалі, і сформована політична ситуація в конкретній країні зокрема. Політичний устрій, соціальна ієрархія, релігійні догми – все це роми беруть з легкістю, продовжуючи своє терпляче, скрупульозне і завзяте слідування до досягнення відомої тільки їм заповітної мети.

Слід відзначити, що територіальні підрозділи Міністерства юстиції України серед громадян України та ромських меншин проводить інформаційну роботу щодо уникнення бар’єрів між різними верствами населення. Для цього працівниками відділами державної реєстрації актів цивільного стану постійно проводяться ознайомлення та розповсюдження інформаційних буклетів щодо захисту прав та гарантій людини і громадянина в Україні.

Статтю підготувала
головний спеціаліст Черкаського районного
відділу ДРАЦС
Головного територіального
управління юстиції у Черкаській області
Світлана Степанець

Вітаємо із Днем Державного Прапора та Днем Незалежності України!

Черкаська районна державна адміністрація щиро вітає районну громаду із визначними для нашої держави святами – Днем Державного Прапора та Днем Незалежності України!

Бажаємо невичерпної наснаги, оптимізму, успіхів у починаннях та плідної праці на благо українського народу.

Нехай це свято додасть Вам натхнення та творчих здобутків в ім’я процвітання нашої незалежної Батьківщини.

Зичимо кожній родині міцного здоров’я, щастя і благополуччя!

Січень 2020
« Сер