Сучасні технології транспортування, постачання та економії теплової енергії

Транспортування теплової енергії від джерел теплопостачання до розподільчих (внутрішньоквартальних) теплових  мереж здійснюється магістральними тепловими мережами, далі розподільчими тепловими мережами теплова енергія  підводиться до теплового вузла кожного будинку. Для транспортування теплової енергії необхідно утримувати насосні станції, центральні теплові пункти, без яких неможливо доставити тепло в будинки, до споживачів тепла. Основними елементами теплових мереж є трубопровід, що складається зі сталевих труб, з’єднаних між собою за допомогою зварювання, ізоляційної конструкції, призначеної для захисту трубопроводу від зовнішньої корозії і теплових витрат, і несучої конструкції, що сприймає вагу трубопроводу і зусилля, які виникають при його експлуатації.

При транспортуванні теплоносія до споживача теплової енергії важливим фактором є збереження заданої температури, згідно температурного графіка постачальника теплової енергії. Для зниження втрат теплоти при транспортуванні теплоносія, на шляху до споживача теплової енергії, на поверхню трубопроводів теплової мережі накладається теплова ізоляція. Сучасні теплоізоляційні матеріали дозволяють зменшити витрати теплоти при надземній прокладці в 10-15 разів, а при підземній у 3-5 разів у порівнянні з неізольованими трубопроводами. Теплова ізоляція має достатню механічну міцність, довговічність, стійкість проти зволоження (гідрофобність), не створює умов для виникнення корозії. Товщина ізоляційного шару визначається на основі розрахунків. Провідним матеріалом в технології прокладання будь яких теплових мереж являються трубопроводи, виготовлені в заводських умовах різних діаметрів, попередньоізольованих спіненими поліуретаном в пластиковій оболонці, здатні до значного зниження теплових витрат при транспортуванні теплоносія та довгий строк експлуатації.

Потрапляючи в будинок із зовнішніх мереж, теплофікаційна вода циркулює по внутрішньобудинковим системам опалення. В закритій системі теплопостачання опалення та гаряче водопостачання всередині будинку незалежні одне від одного. Холодна вода (надходить з мереж водоканалу) завдяки бойлеру нагрівається теплоносієм високої температури з теплових мереж, але не стикається з ним. Якщо бойлери всередині будинків несправні, в кранах може виявитися мережева вода, що не призначена для побутових потреб, це приводить до не раціонального використовування теплоносія та понаднормованих втрат теплової енергії.

Для збереження тепла на етапі споживання важливо налагодження відповідної експлуатації, а саме:
Правильне регулювання теплоспоживаючих установок на межі передачі тепла з розподільчих мереж в теплові мережі споживачів (економія до 12%). Через надмірне надходження тепла будинок перегрітий і страждає синдромом «відкритих кватирок», при цьому в сусідніх будинках тепла може не вистачати.
Правильне регулювання внутрішньобудинкових систем опалення, ізоляції дахів, горищ, підвалів та інших енергозберігаючих заходів (економія до 30%).
Зменшення втрати тепла всередині будинку через вентиляційні шахти з встановленням системи рекуперації: повернення частини теплоти для повторного використання у процесі теплопостачання. Установка систем рекуперації навіть на найпростішому рівні може повернути будинку значну кількість теплоти. Тоді на його обігрів знадобиться менше додаткових гігакалорій теплової енергії. (економія до 28%).
Проведення своєчасних оглядів та виконання планових ремонтів тепловикористовуючого обладнання.
Наявність та підтримання в цілісному стані проектної теплової ізоляції на трубопроводах системи опалення, які знаходяться в неопалювальних приміщеннях, дозволить зменшити не потрібну тепловіддачу від трубопроводів системи опалення в повітря та дозволить знизити теплові втрати до 10%.

Для підтримання заданих параметрів теплоносія при транспортуванні та постачанні теплової енергії споживачам необхідно впровадження енергоощадних заходів та сучасних технологій, що приведе також до економного використання теплової енергії, суттєве зменшення її втрат та економії енергоресурсів держави.